Δράσεις

Συμμετοχή σε Χορωδια

Την Κυριακή 3 -12- 2023  στις 17.30, η χορωδία του σχολείου μας συμμετείχε στο «4o  ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ  Χ.Α.Ν.ΝΙΚΑΙΑΣ» στην αίθουσα  εκδηλώσεων του Δημαρχείου της Νίκαιας. Οι χορωδοί μας τραγούδησαν και έπαιξαν μεταλλόφωνο με ενθουσιασμό, ευαισθησία και μουσικότητα και απέσπασαν το αυθόρμητο χειροκρότημα του κοινού. Συγχαρητήρια στους χορωδούς μαθητές μας!.

Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα

άββατο 9 -12- 2023  στις 17.45, η χορωδία του σχολείου μας τραγούδησε κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια στο χριστουγεννιάτικο μπαζάαρ που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στην αυλή του σχολείου. Ιδιαίτερα συγκινητική υπήρξε η ερμηνεία στο τραγούδι «Κάνε την ευχή αλήθεια», το οποίο έχει δημιουργηθεί από ομάδα εκπαιδευτικών της σχολικής μας μονάδας και προωθεί την ιδέα της εκπλήρωσης της ευχής παιδιών που πάσχουν από ανίατες ασθένειες.

Βιωματικό Σεμινάριο Διαχείρισης Αγχους

14o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ Βιωματικό Σεμινάριο Διαχείρισης Άγχους

« Μετατρέπω το Άγχος σε Ισορροπία »

Συντονιστής: Θωμάς Φύλιος

Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης  - Αυτοβελτίωσης

Τι είναι το βιωματικό σεμινάριο

Είναι ένα μοναδικό αυτοτελές βιωματικό σεμινάριο όπου θα μάθεις για το άγχος και το stress, θα λάβεις πολύ «ισχυρά» εργαλεία/τεχνικές για να μπορείς να το διαχειρίζεσαι, ώστε να έχεις υποστήριξη και βοήθεια όταν θα έχεις ανάγκη για εξισορροπείς τον εαυτό σου!

Το σεμινάριο απευθύνεται στους γονείς που επιθυμούν να απαλλαγούν από έντονη συναισθηματική και νοητική φόρτιση της καθημερινότητας τους.

Αν το άγχος και το stress δυσκολεύουν την καθημερινή σας ζωή, μάθετε αποτελεσματικούς τρόπους να μετατρέπετε το άγχος σε ισορροπία και χαρά.

-Μήπως τα παιδιά μας επηρεάζονται κάθε φορά από το προσωπικό μας άγχος,  την δική μας συναισθηματική/νοητική φόρτιση?

-Είναι τα παιδιά μας το αποτέλεσμα της δικής μας αντανάκλασης ?

-Θα ήθελες εσύ και τα παιδία σου να ζεις με περισσότερη ισορροπία, πληρότητα και χαρά?

Αν απάντησες στις παραπάνω ερωτήσεις έστω με ένα ΝΑΙ σε περιμένουμε να έρθεις το Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 στις 5:30μμ

Στο 14ο Δημοτικό σχολείο Νίκαιας

Ηλιουπόλεως και Κιλικίας